Am un bade și-i păstor versuri
Maria Butaciu
5 vizualizari
Versuri Maria Butaciu – Am un bade și-i păstor lyrics
Am un bade și-i păstor
Sus la munte în Bihor
Pe sub poala brazilor
Peste plaiul florilor
Paște turma pe-o vâlcea
La izvoare apă bea
Și mi-o-ntoarce bădița
Când începe-a fluiera
M-o chemat badea amu’
Din munte cu tulnicu’
Să sui dealul și dâmbul
Că tare-mi duce dorul
M-o chemat de două ori
Și-oi pleca pe rouă-n zori
Printre brazi și printre flori
Mulgătoare la miori

