Plânge frunza și iarba versuri
Laura Lavric
Versuri Laura Lavric – Plânge frunza și iarba lyrics
Bade de dragostea mea
Plânge frunza și iarba
Cucul nu poate cânta
Și plânge de jalea mea
Spune-mi cuce l-ai văzut
Pân’ la el ca să mă duc
Să-l întreb de este bine
De ce nu vine la mine
Merg pe drum mă bate vântul
Stau în loc mă bate gândul
Lumea mă-ntreabă pe mine:
Spune fată ce-i cu tine
Mi-i rușine să le spun
Mă opresc și plâng în drum
C-am iubit un pui bălan
Și amu’ mi-este dușman
Bade tu-ai avea păcat
M-ai iubit și m-ai lăsat
Am crezut bade în tine
Și amu’ lovești în mine
Bade eu te-oi blestema
Ca să nu-ți găsești alta
Să rămâi neînsurat
Să știi că te-am blestemat
Bădiță nu ți-o fost jele
Să mă lași în chinuri grele
Nu știu ziua un’ s-apuc
Și noaptea un’ să mă culc
Întâlnirea îi frumoasă
Despărțirea îi jeloasă
Întâlnirea-i de zahar
Despărțirea-i cu amar

