Și dacă? versuri
Byron
Versuri Byron – Și dacă? lyrics
Să ne alungăm teama am construit temple-ntregi
Neguri pe lângă ziduri curg umbre fără culori
Umplut-am marile cărți cu interdicții și legi
Și-am promis tuturor un loc minunat dincolo de nori
Ritualuri am inventat îngenuncheați ne-am tot rugat
Aerului pereților să fim asigurați
Frica vrem s-o stăpânim după ani întregi de chin
Îngânând vreun psalm prea monoton poate-o să fim vindecați
Și dacă asta-i tot
Poate asta-i tot ce-avem
Și ne pierdem prețiosul timp sperând să ne izbăvim
Suntem oare-așa funești
Să ne tot inventăm povești
Ar trebui să recunoaștem deschis – nimic nu știm
Ne-am omorât frații pentru că altceva gândeau
Am uitat complet de unde venim
Și-acum ne credem altfel
Am pus curioșii pe foc
Pe diavol l-am învinuit pe loc
Când prea slabi am fost și-am încălcat
Reguli scrise de noi
Și dacă asta-i tot
Poate asta-i tot ce-avem
Și ne pierdem prețiosul timp sperând să ne izbăvim
Suntem oare-așa funești
Să ne tot inventăm povești
Să fim cinstiți cu noi înșine – nimic nu știm

