Și Te Du, Nebună Doamnă versuri
Adriana-Maria Andreica
Versuri Adriana-Maria Andreica – Și Te Du, Nebună Doamnă lyrics
ŞI TE DU, NEBUNĂ DOcMNĂ
Versuri: Nicolaie Cismaru
Pleacă toamnă, du-te doamnă şi mă lasă să suspin
Şi bea-ţi ploile cu gheaţă din paharul tău cu vin
Du-te, toamnă, şi mă lasă, verde, pe-un peron de gară
Să dau ploilor concediu, sau un preaviz de vară
Vreau să-nchid maternitatea picăturilor de ploaie
Şi, c-o furcă de lumină, să-ţi aşez norii în claie
Şi să iau căciula Lunii, să ţi-o-ndes nebun pe frunte
Ca, orbită de lumină, să te stingi pe vârf de munte
Ia-ţi culorile cu tine şi le-aşează-n colţ de ramă
Pune-n loc aroma verii şi căldura ei o cheamă
cnotimpurile toate, cheamă-le cum ştii mai bine
Şi le-nvaţă când să vină, nu aşa de des ca tine
Lasă-mi zborul liber, toamnă, lasă-mi ciripitu-n pace
Nu-mi da linişte cu porţia şi căldură-n cinci cojoace
Timpul tău nu e acuma, timpul tău e mai la toamnă
Toamnă, lasă vara-n pace şi te du, nebună doamnă!

